Bądź modny!

Bardzo często wybieramy odzież używaną. Dlaczego tak się dzieje, co przemawia za takim wyborem. O co w tym właściwie chodzi?

secondhand
Second-handy, a więc tak zwane „lumpeksy” maja właśnie drugą młodość. Sklepy z mniej kosztowną odzieżą są wychwalane z reguły przez osoby, które lubią być kreatywne, pragną wybija się w tłumie. Second-hand gwarantuje im taką szansę, bo ubieranie się pod dyktando popularnych marek odzieżowych jest mało oryginalne i odkrywcze.

secondhand
Autor: garycycles
Źródło: http://www.flickr.com
Ogólnie second-hand i lumpeks, to tylko doskonale rozpowszechnione określenia. Odmienne są także używane i bardzo kolorowe, jak ciucholand. Tego typu określenia obrazują podejście, jakie było rozpowszechnione kilka lat temu w wyrabianiu zdania na temat podobnych sklepów. Aktualnie mówiąc o sklepach z odzieżą używaną zazwyczaj będziemy używali zwrotów neutralnych niż deprymujących. Przemianie jednakże uległy nie tylko nazwy.
Zakupy
Autor: iStock
Źródło: iStock

Wizerunek sklepu z ubraniami używanymi przeszedł niezwykła metamorfozę. Kilka lat temu temat zakazany, dzisiaj jeden z najważniejszych wątków omawianych na forach poświęconych najnowszym trendom. Dzisiaj second-hand jawi się naprawdę klasowo. Są tam ubrania na wieszakach, przestronne przymierzalnie z dużymi lustrami, z reguły przyjemniejsza atmosfera, która całkowicie nie przypomina tej dawnej. O second-handowych ciuchach, tych niezwykłych, „upolowanych”, z satysfakcją rozprawiają szafiarki na forach w sieci. Coraz znaczniejsza ilość kobiet mówi, że robi zakupy w sklepach z odzieżą używaną.

Sprawdź też: odzież używana Prabuty

Coraz znaczniejszej popularności zakupów w ciucholandach sprzyja moda na vintage, co znaczy stylizacje, które biorą ubrania z różnych dekad. Ciucholandy są swoistymi skarbnicami vintage. Na naszych ulicach można już dziś natknąć się na naprawdę wiele barwnych stylizacji, zazwyczaj są to ubrania z lumpeksów. Spotkać tam można ciuchy wyjątkowe i niepowtarzalne, dlatego czasami obowiązuje reguła „kto pierwszy, ten lepszy”. Jak twierdzą właściciele second-handów w hurtowniach z odzieżą używaną także spotkamy istne zatrzęsienie, ponieważ znacznie więcej przedsiębiorstw stara się dodać do swojej oferty znaczniejszą ilość designerskich ciuchów. Kiedyś bowiem chodziło bardziej o to, aby tanio się ubrać. Dzisiaj również jest taki cel, jednak przede wszystkim liczy się moda i wyjątkowość, a secondhandy gwarantują jedno, jak i drugie – jest tanio i barwnie.