Bądź modny!

Ciuchy termoaktywne – co to jest?

snowboard na śniegu
Mieszkam w górskiej krainie. Dla mnie pejzaż zielonych w tej chwili gór za oknem, zasnutych mgłą w rannej godzinie, to normalność. To w ogóle nie oznacza nudy – kiedy spozierasz na góry nie musisz mieć telewizora, wystarczy ciut uwagi. I mamy przedstawienie! Rano bywa, iż opary unoszą się niby kurtyna w teatrze. Popularny jest głos, iż górale potrafią w sposób intuicyjny przewidzieć pogodę.

góry
Autor: Matt Ming
Źródło: http://www.flickr.com
Podczas gdy wybieramy się po bułeczki na śniadanie albo po makowca do najlepszej w okolicy cukierni, możemy na tej metodzie polegać. Sytuacja robi się poważniejsza, a nawet zabójczo poważna, gdy w planach mamy górską wyprawę. Wtedy wysłuchanie prognozy pogody to rzecz podstawowa. Jednak, nawet gdyby pogoda była sprzyjająca, rozsądnym pomysłem jest odpowiednie przygotowanie się. Każdy przewidujący, kuty na cztery nogi tramp, nie zapomni o wygodnych butach oraz plecaku „kominie”. Trzeba jednak pamiętać też o stosownym ubiorze. Najistotniejsza zasada jest taka, że należy ubrać się warstwowo, czyli tak, aby było nam łatwo w razie potrzeby zdjąć bądź włożyć dodatkowe ubranie. Ważne jest także, aby się zbyt nie spocić. I tu przychodzi nam na ratunek sportowa bieliznatermoaktywna – tutaj przykładowe skarpety termoaktywne idealne na górskie wycieczki.

Możemy ją dostać w postaci nawet jednorodnych kompletów termoaktywnych (tutaj przeczytasz znacznie więcej: odzież, termoaktywne komplety). Są to ciuchy z materiałów ery przyszłości. Konstrukcja tej bielizny składa się z mikroskopijnych rurek, które mają za zadnie drenować pot ze skóry a jednocześnie zapewnić dopływ powietrza do ciała. Jest to możliwe dzięki temu m.in., iż rureczki które tworzą materię mają średnicę tak dużą by przepuścić kropelki potu lecz na tyle nieduże by nie wpuścić mniejszych cząsteczek pary.

Dlatego nie istotne czy zakładamy koszulki termoaktywne czy skarpetki termoaktywne, rękawiczki termoaktywne czy też komplety termoaktywne – wszystkie wymienione części stroju powinny być ściśle przylegające do skóry (im ściślej tym lepiej ochraniają przed zimnem). Wówczas rureczki będą odprowadzały wilgoć na zewnątrz i spełniać swą funkcję „oddychającą”.