Bądź modny!

Grunt to ciepłe ubranie

niebieski polar z nadrukiem
Do Polski nadeszła słotna jesień, a za parę tygodni zjawi się zima. Synoptycy przewidują, że tego roku będzie się ona charakteryzowała wyjątkową mocą. To sprawia, że niezbędna staje się wycieczka do sklepu z ubraniami, w którym można znaleźć ciepłe polary.

człowiek ubrany w polar w górach
Autor: Jeremy Bronson
Źródło: http://www.flickr.com
Doskonałym przybytkiem, w którym znajdziesz ubrania, w tym zwłaszcza polary (polary idealne na wycieczki górskie), na zimne dni, jest naturalnie jakiś sklep górski. Wszyscy wiedzą, że najgroźniejszym wrogiem chodzących po górskich szlakach nie są strome podejścia, a zła pogoda. Można wręcz powiedzieć, że więcej wspinaczy umarło przez wychłodzenie, niż w efekcie lotu z wysokości. W XX stuleciu, kiedy ludzie bohatersko mierzyli się z najwyższymi górami, naukowcy próbowali stworzyć stroje, które skutecznie chronią wspinacza przed trudnymi warunkami obecnymi w Alpach i innych łańcuchach. Dzisiejsze ciuchy dla odważnych to efekt kilku dekad pracy w tej kwestii. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że tego rodzaju okrycia mogą zakładać także ludzie, którzy nie planują zdobywać Mount Everestu. Wyroby, jakie oferuje typowy sklep górski (więcej tu: http://www.skalnik.pl/), są dobre również dla zwolenników przechadzek po górskich szlakach oraz dla tych, co kochają przyjemne ciepło nawet w najzimniejsze dni.

Ale nie tylko ubranie jest kluczowe. Niewielu ludzi wie, że większość przeziębień jest spowodowana przez przemarznięcie dolnych kończyn. Jeżeli twoje buty wpuszczają powietrze oraz wodę, nie wdziewaj tego na nogi zimową porą. Opłaca się zebrać trochę więcej pieniędzy i pójść do sklepu górskiego, by tam zakupić porządne buty, wytwarzane przez znanego producenta sprzętu turystycznego.

Jeżeli chcesz w przyszłości chodzić po górskich ścieżkach, pamiętaj, że najważniejsze także w tym celu jest solidne obuwie. Mnóstwo okropnych wypadków w polskich górach było wynikiem tego, że niedoświadczeni turyści mieli na sobie niewłaściwe buty. Na tatrzańskich szlakach fundamentalna jest prawidłowa przyczepność butów.