Bądź modny!

Co jest konieczne podczas trekkingu po górach? Czym kierować się przy wybieraniu właściwych butów ? Jaką kurtkę kupić?

militaria
Każdy z miłośników wypraw górskich powinien pamiętać o tym, jak ważny jest właściwy ubiór na szklaku. Dotyczy to zarówno amatorów, jacy od czasu do czasu chodzą górskimi trasami, jak też całkowitych zapaleńców, jacy często wybierając się w góry oddając się całymi dniami trekkingowi. Co powinno charakteryzować ubiór takiej osoby? Podstawą są z pewnością dobre buty. Nie ulega wątpliwości, iż bez odpowiedniego obuwia, trekking może okazać się bardzo nieprzyjemny. Ważne, aby buty były wygodne, idealnie dopasowane, nieprzemakalne.

kurtka
Autor: Barely Noticed Stuttgart
Źródło: http://www.flickr.com

Istotne aby nie doprowadzić do powstania otarć na stopach, jakie będziemy potem leczyć parę dni. Kiedy często wybieramy się w góry latem, wiosną czy jesienią to wystarczą półbuty podejściowe. Już odeszły do przeszłości czasy, gdy to w góry zawsze ubierało się buty za kostkę. Jeśli nie chodzimy z ciężkim plecakiem po wymagającym terenie, to takie buty całkiem wystarczą. Na pewno są wygodne oraz nie są tak sztywne, dlatego podejścia pod strome zbocza są z pewnością łatwiejsze. Następna rzecz to kurtka. Tu oprócz nieprzemakalności istotna jest także odporność na wiatr. Kurtki softshell będą często świetnym wyborem. To odzież wierzchnia, która chroni przede wszystkim przed wiatrem, a przy okazji też dobrze oddycha. To spory plus, gdyż w przypadku cięższych i całkiem nieprzemakalnych kurtek taka oddychalność pozostawia dużo do życzenia. Ważne jest także to, że pomimo tego, iż kurtka – klikaj – ta nie jest nieprzemakalna, to na początku przez jakiś czas dobrze chroni przed deszczem pierwotna warstewka impregnacji. Oprócz tego kurtka – dodatkowe info – ta dobrze chroni przed zimnem. W gorszą pogodę na pewno dobre będą kurtki wojskowe – . Odzież ta, charakteryzuje się tym, że jest bardzo wytrzymała, gdyż ma posłużyć jako specjalistyczne okrycie wierzchnie w trudnych warunkach.

Kurtki takie są w związku z tym przeznaczone, w zależności od modelu na inne pory roku i powinny zapewniać bardzo dobrą ochronę przed kiepskimi warunkami pogodowymi. Wszystkie one jednak chronią świetnie przed wiatrem, wilgocią i chłodem, czyli tym, co najbardziej doskwiera na górskich terenach, gdy pogoda na zewnątrz nie jest najlepsza. Oprócz kurtki oraz butów jest na pewno cała masa innych przydatnych rzeczy oraz odzieży, które ułatwiają wędrówki po górach oraz dają lepszy komfort – kliknij. Jednak to już zależy od stanu naszego portfela. Na takie rzeczy można przeznaczyć naprawdę sporo gotówki, lecz to już zależy od nas.