Bądź modny!

Czy język łaciński jest polecany jako kolejny?

zajęcia z języka angielskiego
Znasz angielski, ale chcesz nauczyć się jeszcze jednego języka? Marzysz o egzotycznym wyzwaniu czy wolisz bardziej lokalne rozwiązania? Wybór masz ogromny, gdyż języków jest bardzo wiele, jedne bardziej wpływowe, inne w ogóle, jednakże możesz zwrócić uwagę na siłę kraju (gospodarka, polityka), jak i myśleć o zainteresowaniach. Jest ci blisko do jakiegoś kraju, lubisz tamtą kulturę czy geografię, a może fascynuje cię historia? Co wybierzesz: zamiłowanie czy rozsądek? Można rozpocząć naukę języka łacińskiego, chociaż to język martwy, ale dostępne są słowniki i podręczniki, lecz czy warto się uczyć języka, w którym nikt już nie mówi?

książka
Źródło: www.morguefile.com

Oba te determinanty: fascynacja i rozsądek, nie muszą się przecież wykluczać, można przecież interesować się danym krajem i uczyć się danego języka, z myślą o lepszych zarobkach. Takie możliwości zapewnia na pewno język koreański (naucz się łacińskiego). Nie jest tak popularny, jak przykładowo chiński czy japoński, ale gwarantuje ciekawe perspektywy. Mamy w Polsce wiele koreańskich firm, oczywiście do kontaktów z przedstawicielami z tego kraju wystarcza angielski, lecz mamy możliwość więcej zyskać, posługując się ich ojczystym językiem. Naukę języka koreańskiego zacznijmy od podstaw, a dopiero później bierzmy się za słowniki i zaawansowane podręczniki. A może coś bliżej? Lepiej nie sięgajmy jednak po języki z naszej, słowiańskiej grupy językowej (czeski, rosyjski, słowacki), lecz spróbujmy czegoś trudniejszego. Litwa, chociaż bliska Polsce, tak naprawdę ma zupełnie inną mowę.

Można przyznać, że język litewski (przyswój język macedoński) jest jednym z najtrudniejszych na świecie. W tym rankingu, z krajów europejskich śmiało może konkurować z polskim, fińskim czy węgierskim. Litewski zalicza się do grupy języków wschodniobałtyckich. W Polsce znajdziemy książki i słowniki do nauki języka litewskiego. Warto też, z racji bliskości jeździć tam i podnosić swoje możliwości językowe w prawdziwych sytuacjach. Raczej niedocenianą mową jest język macedoński. Warto się nim zainteresować , choćby patrząc na bogatą historię tego kraju. Nauka języka macedońskiego i pomoce dostępne na rynku (słowniki, podręczniki) nie są imponujące, lecz warto podjąć trud.