Bądź modny!

Czy opłaca się pobierać naukę nieznanych języków obcych?

Nauka w grupie
Po upadku socjalizmu w polskim krajobrazie zmieniło się wiele rzeczy. Najważniejsze jednak zmiany zaszły tam, gdzie wcześniej było nieciekawie: w edukacji. W czasie komunizmu były tylko państwowe uczelnie, na które szli nieliczni, identycznie było z nauką języków obcych: wszyscy musieli się uczyć języka rosyjskiego. Dzisiaj na szczęście jest inaczej. Możemy studiować i poznawać języki, które chcemy. Powoduje to sytuacje, że wielu z nas wybiera takie języki obce, że brzmienie niektórych słów powoduje, że, staje włos na głowie…

nauka w bibliotece
Autor: University of the Fraser Valley
Źródło: http://www.flickr.com

Weźmy taki język mandżurski. Pomocy naukowych: ćwiczeń i słowników do nauki języka mandżurskiego nie uświadczysz w znanej sieci księgarń, nie kupisz tak łatwo samouczka, jak do niemieckiego czy hiszpańskiego, więc po co taki trud? Po prostu otworzyliśmy się na świat, mamy możliwość podróżowania, więc czerpiemy garściami z tych możliwości. Możemy z równą mocą uczyć się innych ciekawych, acz dość egzotycznych języków.

Weźmy pod lupę taki język mongolski. Brzmi dość znajomo, tak, wiemy, jaki to kraj, lecz angażując się w ten język dostrzegamy historię Mongolii, poznajemy jej mieszkańców, to bardzo interesująca podróż. Co prawda nauka języka mongolskiego (czemu nie mandżurski?) nie jest łatwa, nie ma wiele pomocy naukowych: słowników czy podręczników, jednakże jeśli tylko się bardzo chce, oczywiście można dotrzeć do odpowiednich pomocy.

Z innymi egzotycznymi językami jest podobnie, na przykład, trudno dostać podręczniki i słowniki do nauki języka ormiańskiego czy azerskiego, macedońskiego czy hindu, mandżurskiego czy tajskiego…Łatwiej jest za to z dość trudnym językami, ale jednak europejskimi. Nauka języka norweskiego (opłacalny język norweski) czy fińskiego to lepsza dostępność słowników i innych materiałów pomocniczych. Łatwiej też o kursy, zwłaszcza, że dużo rodaków wyjeżdża do Skandynawii pracować. Warto pomyśleć, czy opłaca się bardziej uczyć się ciężkiego języka, ale dostępnego (materiały, kursy) czy ciężkiego, ale niedostępnego (ciężko o pomoce naukowe), gdyż od tego wiele zależy.