Bądź modny!

Czy trzeba uczyć dialektu narodów podobnych do nas kulturowo?

podręcznik do języka angielskiego
Wszyscy ludzie uczą się języków, ale to nie tyle moda, co często przymus. Większość z uczących się mówiła już po angielsku. Wielu zastanawia się, co dalej, jaki język wybrać jako następny. Z jednej strony zachęca coś banalnego, regionalnego, z drugiej przydałby się język niszowy, odległy kulturowo, który jednocześnie odgrywa znaczące role w światowym handlu, polityce, czy stosunkach międzynarodowych…

dziewczyna ucząca się języka angielskiego
Autor: r. nial bradshaw
Źródło: http://www.flickr.com

Od razu na myśl przychodzi język chiński. To dobry trop, należy jednak mierzyć siły na zamiary i powiedzieć sobie w twarz, że nie każdy (może też ja) nie dam radypoznać dobrze tego języka. Wynika to i może ze słabości językowej (jeden uczy się szybciej, drugi wolniej), a także z czasu, który mamy do zagospodarowania. Trzeba mieć pewność, że nauka chińskiego to szkoła samodyscypliny. Nie można się uczyć raz na jakiś czas, musisz robić to systematycznie, bo to co wkułeś zaraz zapomnisz. Najlepiej zacząć naukę języka chińskiego ze słowników i z książek, ich liczba na polskim rynku stale się zwiększa, ponieważ Chiny to coraz bardziej poważny, międzynarodowy gracz.

A co jeśli wiemy, ze nie poradzimy sobie, że żaden chiński (nauka chińskiego) czy koreański, to język dla nas nieosiągalny, wcześniej język połamiemy i się naszą wiedzą załamiemy niż czegoś się nauczymy. I co wtedy? Jeśli wierzyć fachowcomz rynku pracy, jeśli poszukujesz drugiego języka (a znasz już angielski) i nie chcesz wkuwać czegoś tak trudnego jak chiński, to wybierz język sąsiada. Najlepiej Słowianina (chorwacki dla każdego). Wybór jest spory, mamy przecież czeski, słowacki, chorwacki, bułgarski czy rosyjski. Warto spojrzeć na czeski.
Z tego zestawu warto wybrać, któryś z następujących:

- czeski,- chorwacki,- bułgarski

Ale… uwaga na pułapki. Nauka języka czeskiego ze słowników nie jest zbyt niezawodna, bo dużo słów ma podobne brzmienie, lecz oznaczają one coś zgoła odmiennego. Podobnie nauka języka bułgarskiego ze słowników nie będzie sensowna, jeśli nie znamy cyrylicy. Na początek nauczmy się alfabetu. Za to ze słownika nauka języka chorwackiego jest idealna na początek, nie ma cyrylicy, a od razu możemy, dzięki swojskiemu brzmieniu, przyswoić dużo słów.