Bądź modny!

Czy latanie jest bezpieczne?

images
Kiedy 110 lat temu pomysłowi Wilbur i Orville Wright zrealizowali swój słynny lot, nikt nie zdawał sobie sprawy z tego, że startuje nowa era w historii świata. Oto człowiek wzleciał w górę, osiągając olbrzymienia marzenia milionów. Później postęp techniki rozwijał się gwałtownie – w trakcie pierwszej wojny światowej samoloty stały się po raz pierwszy narzędziem do walki.

autostrada
Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

W następnych dekadach maszyna do latania była nieustannie modyfikowana, kolejne modele osiągały niebotyczne rekordy. W okresie powojennym rozwinięto technologię odrzutową, która zastąpiła benzynę w samolotach. Pół wieku po pionierskim locie kosmonauta wylądował na Księżycu.

Współcześnie lot to generalnie najwygodniejszy środek komunikacji. Na dodatek nic nie może pokonać prędkości, z jaką porusza się samolot. Dlatego tysiące osób na całym globie wykorzystuje ten środek transportu. Bez wątpienia każdy z was zobaczył kiedyś w telewizji przerażające obrazy z miejsc katastrof lotniczych.

Niebo pocięte samolotami
Autor: Vladimir Yaitskiy
Źródło: http://www.flickr.com

Wszyscy rodacy byli zszokowani, gdy pod Smoleńskiem spadł na ziemię samolot z prawie setką prominentnych postaci z krajowej polityki. Takie widoki mogą nasilać przeświadczenie, że lot jest czymś ryzykownym. A to totalna nieprawda – według analityków samolot jest najbardziej bezpiecznym medium transportu.

To fakt, że jak samolot spada, to mało kto ma szansę uratowania się, ale takie tragedie zdarzają się relatywnie rzadko. To nie lot zabija najwięcej ludzi, lecz podróżowanie samochodem. Na naszych trasach co roku giną tysiące zmotoryzowanych, a tragedie lotnicze występują bardzo rzadko.

Dodatkowo technologia poszła tak do przodu, że teraz jest bardzo bezpieczny. W zasadzie zdaje się, że najbardziej samolotu obawiają się ludzie, którzy nigdy wcześniej nie latali. Po pierwszym locie obawa najczęściej mija – tak zresztą pewnie mieli bohaterscy bracia Wright, którzy 110 lat temu zbudowali maszynę zmieniającą ludzkość. Na dobre!