Bądź modny!

Czy powinno się odczuwać lęk przed nauką języków innych kultur?

Busem przez świat
Obecny świat jest grzechu wart, zdaje się myśleć człowiek, który sądzi, że może wszystko. da się objechać świat, można zmieniać pracę co jakiś czas, można też rzucić wszystko i udać się do Anglii. Można… ale czy na pewno? Coś nas zawsze stopuje, które skazują nas na przebywanie w obecnym stanie. Z czego te ograniczenia wynikają? Wydaje się, że najważniejszą przeszkodą jest nasz strach. Jak sobie dać z nim radę?

Taka sytuacja, postanowiłeś podjąć naukę języka tajskiego (kupiłeś już nawet słowniki – rozmawiaj po tajsku), potem postanowiłeś zmienić kierunek na naukę języka tureckiego (tym razem nie zakupiłeś słownika), na samym zaś końcu zostałeś ze słownikiem i nauką języka szwedzkiego…(lekcje szwedzkiego) Bez sensu? Nie do końca, ponieważ takie zachowanie może donosić, z jednej strony o słabym zapale, ale również o strachu, którego objawem jest właśnie częsta zmiana planów, zamiana jednych postanowień na drugie, brakiem wiary w siebie. Jak z tym wygrać?

Przede wszystkim, jeśli chcemy zdobyć szczyt należy rozpocząć podróż. Nie powinniśmy snuć wyobrażeń o lotach w przestrzeń kosmiczną stojąc jeszcze na ziemi. Często wybujała wyobraźnia to szansa, ale i kłopoty, pamiętajmy więc, że rozdźwięk między planami a realizacją może być tak ogromny, że stres będzie następstwem takiego szpagatu. Zanim więc wyruszymy w drogę sprawdźmy dokładnie mapę, czy zdajemy sobie sprawę z wysokości, które będziemy mogli przezwyciężyć, czy widzimy te niedźwiedzie, które nie dadzą nam spokojnie zdobywać szczytu, czy widzimy zbierające się chmury burzowe w połowie naszej wyprawy. To wszystko musimy zobaczyć, w przeciwnym razie zawrócimy w połowie drogi przestraszeni i zniechęceni.
Jak można znaleźć w opisie nie strach jest głównym hamulcowym, obawy przed przeszkodami. Zamiast mierzyć siły na zamiary snujemy niepotrzebne plany na wyprawę w góry, siedząc w pokoju. Pytanie więc: „jak pokonać strach” powinno mieć inne brzmienie „jak nie stworzyć sytuacji, w której zaczniemy się bać, w której strach osiągnie rozmiary wielkiego, rozległego paraliżu”.