Bądź modny!

Pochłanianie książek, a różne inne pomysły pożytkowania swojego wolnego czasu

Edukacja, książki
Czytanie książek to jeden z powszechnych sposobów na wykorzystywanie wolnego czasu. W obecnym świecie czynność ta niestety stopniowo wypierana jest przez stosowanie nowych technologii, głównie komputerów i sieci WWW. Książki wciąż jednak zachowały znaczne grono odbiorców. Można to zaobserwować chociażby w oparciu o obserwacje jak wiele jest osób z książkami w autobusach, kolei i pozostałych pojazdach tego rodzaju. Czytanie jest rozrywką w znaczeniu tradycyjnym, poza samej czynności czytania wymaga od odbiorcy także rozumienia i włączenia fantazji. Tym różni się na przykład od oglądania telewizji, która to rozrywka nie potrzebuje myślenia. Oprócz tego poprzez lekturę poszerza się zasób słów, a odbiorca jest zaznajomiony z zasadami gramatyki i pisowni języka, w którym jest książka. Z tego powodu ludziom uczącym się języków obcych nierzadko poleca się czytanie książek w tym języku, ponieważ poznają oni nowe zwroty. Szczególnie poleca się czytanie książek, które już się zna, co uprości zagłębianie się w ich treść.

Co czytać?

dziewczyny podczas czytania
Autor: CollegeDegrees360
Źródło: http://www.flickr.com

Na kwestię „co warto przeczytać?” nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wybory czytelnicze uzależnione są bowiem od preferencji danego człowieka, a każda osoba ten gust ma inny. Wyborów powinno się więc dokonywać sposobem prób i błędów. Po znalezieniu ciekawej i dopasowanej do gustu książce można przykładowo zacząć czytać pozostałe książki tego samego autora. W późniejszym okresie warto natomiast zainteresować się pozostałymi książkami w ramach tego samego gatunku. W ten sposób zwiększa się szanse na trafienie na coś dobrego do czytania. Repertuar czytelniczy na świecie jest ogromny i niemożliwy do zliczenia, każdy więc jest w stanie trafić na coś dla siebie. Interesujące propozycje można odszukać tu – kumiko.pl/ksiegarnia-kategoria/literatura-dla-dzieci-polska-713-lat-501_67_132_62_275_281.html

Czytelnictwo na terenie Polski

Niestety ostatnio obserwuje się w Polsce znaczny spadek poziomu czytelnictwa. Z najnowszych badań wynika, że tylko około 30% obywateli kraju sięga po książkę w ciągu całego roku. Istnieje jednak również niezmienna grupa ludzi, którzy sięgają po lektury często i systematycznie i w ciągu roku sięgają po więcej niż 6. Na dzień dzisiejszy spora liczba osób przechodzi od czytania tradycyjnego do ekranowego, a to także powinno liczyć się do rankingów czytelnictwa. Więcej czytają także uczniowie, często ze względu na zadawane w szkole lektury obowiązkowe.