Bądź modny!

Darłowo – doskonałe miejsce na wakacyjny wypoczynek w 2014r.

Morze, Bałtyk
Darłowo to znana miejscowość wakacyjna, częstokroć wybierana na wczasy nad Morzem Bałtyckim. Leży u ujścia rzeki Wieprzy. Ma dwie główne części: Darłówko i Racisław. Każdy to już teraz planuje odpoczynek może powoli rezerwować noclegi. Darłowo czeka już albowiem na turystów.

źródło artykułu
Autor: mmlolek
Źródło: http://www.flickr.com
W śródmieściu Darłowa uchował się średniowieczny układ urbanistyczny z centralnym rynkiem, będącym głównym placem w mieście. Za dawnych czasów gród był obwiedziony murem z basztami i bramami. Dziś możemy oglądać jedyną pamiątkę po obwarowaniach miejskich w postaci Bramy Kamiennej, przy ulicy Powstańców Śląskich w kierunku Ustki.

Najważniejszym darłowskim zabytkiem jest Zamek Książąt Pomorskich. Stanowi on unikatowy w kraju przykład gotyckiego zamku nadmorskiego. Zamek wzniesiono na planie kwadratu z wieżą o wysokości 24 m. Budowa obiektu rozpoczęła się w 1352 r. za czasów panowania Bogusława. W tym samym czasie miasto nawiązało też współpracę z Hanzą. W XVIII i dziewiętnastym wieku w zamku mieściły się magazyny i więzienie, a od tysiąc dziewięćset trzydziestego roku działa tu muzeum, w którym zgromadzono zabytki pomorskiej sztuki ludowej, zabytkowe rzeźby z drewna, okazy sztuki sakralnej w sali rycerskiej, a także przykłady sztuki współczesnych twórców. Wieża zamkowa również udostępniona jest do zwiedzania.

Najbardziej wartościowym zabytkiem sakralnym Darłowa jest Kościół Mariacki, którego budowę rozpoczęto w 1321 r.. Blisko 70 lat później powstała wieża kościelna, zakrystia i kaplice boczne. W świątyni ujrzeć można sarkofagi książąt pomorskich, między innymi Eryka I – króla Danii, Norwegii i Szwecji. Od tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego drugiego roku obiektem hołdu jest tutaj figurka Matki Bożej Fatimskiej, Królowej Pokoju i Jedności, która została ukoronowana przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas audiencji w Rzymie. Następnymi interesującymi darłowskimi świątyniami są: gotycki kościół św. Jerzego będący w przeszłości częścią szpitala świętego Ducha dla trędowatych oraz jedyny w Polsce przykład skandynawskiego gotyku – kościół świętej Gertrudy z gontowym dachem i gwiaździstym sklepieniem przystrojonym freskiem patronki żeglarzy św. Gertrudy oraz godłem cechów szewskiego i piwowarskiego. Warto zwrócić uwagę na to, że okna kościoła przypominają świetliki dawnych statków. W trakcie pobytu w Darłowie warto zobaczyć też barokowy Ratusz, który przebudowano w tysiąc siedemset dwudziestym piątym roku. Jest on współcześnie siedzibą władz miasta. Przed Ratuszem jest fontanna z posągiem rybaka z 1919 r.. Dookoła pomnika wzniesionego po to, aby upamiętniał ludzi morza, zamieszczono cztery tablice zrobione z brązu, które prezentują zarys historii miasta. Ciekawym obiektem zabytkowym jest także zespół młyna wodnego, obejmujący: młyn wodny, siłownię, turbinownię, dom mieszkalny oraz ogród.

W Darłowie odbywa się sporo atrakcyjnych imprez cyklicznych. Trzeba wybrać się głównie na: Ogólnopolski Bieg Eryka, Darłowski Festiwal Filmów Skandynawskich, Europejskie Warsztaty Muzyczne i Operowe, Galę Operetkową na Placu Kościuszki, Festiwal organowy w kościele świętej Gertrudy, Czwartkowy Pociąg do Jazzu, Darłowski Festiwal Teatrów Ulicznych, Bałtycki Festiwal Tańca, Międzynarodowy Festiwal Latawców oraz Ogólnopolskie Otwarte Zawody Wędkarskie o Puchar Królewskiego Miasta Darłowa „Darłowski Dorsz”, podczas, którego zawodnicy łowią dorsze ze statku.

Darłowskie plaże znajdują się na obszarze dzielnicy Darłówko. Szczególnie ciekawa jest plaża zachodnia – piaszczysta i rozległa z bogatym zapleczem turystycznym. Na entuzjastów czynnego odpoczynku w Darłowie i okolicach czeka też: całoroczny Aqua Park „Jan”, szlaki kajakowe na rzekach Wieprza i Grabowa oraz szlaki rowerowe, w tym przebiegające obok jeziora Bukowo, a także stajnia i ośrodek jeździecki Rancho Mustafa w miejscowości Bobolin (cztery kilometry Darłowa). Trzeba też polecić nadzwyczaj interesujące szlaki tematyczne, takie jak: Koszaliński Szlak Nadmorski obejmujący chroniony pas lasów mieszanych oraz jezior przymorskich, Szlak Cystersów z obiektami będącymi dziełem tego zgromadzenia, Szlak Rezerwatów z licznymi pomnikami przyrody i zamkami w Darłowie i Kręgu oraz Szlak Wiatraków z zabytkami sakralnymi i świeckimi, pomnikami przyrody, jeziorem Kopań oraz parkiem elektrowni wiatrowych.

***
Kompletną ofertę na wypoczynek dwa tysiące czternaście w Darłowie można odnależć w serwisie Ruszajwpolske.pl bądź klikając na niżej zamieszczone linki:
- agroturystyka Darłowo
- hotele Darłowo (wynajmij apartament nad morzem[)