Bądź modny!

Gustowna odzież kobieca na każdą okazję

Od dawnych czasów przyjęte jestwiadomo, że specjalne okazje wymagają określonego stroju. I tak na przykład bale, przyjęcia i pogrzeby to okazje do zastosowania różnych, ale w każdym przypadku eleganckich ubrań. Generalnie panowie mają ułatwione zadanie, gdyż ich strój najczęściej ogranicza się do tego samego czarnego garnituru na różne okazje.

Dawniej była większa różnorodność, na porządku dziennym były na przykład takie ubiory dla panów jak frak lub surdut. Obecnie zachowały się one jedynie dla określonych zawodów. Kwestia damskiej odzieży jest natomiast bardziej zawiła. Od pań zwykle oczekuje się różnorodnych uroczyste okazje. Pozostaje jednak pewna dowolność, przykładowo w niektórych przypadkach spódnicę można zastąpić spodniami, a czarne rajstopy (wejdź na: ) – jasnymi.

Na ślub i weselesukienka z dłuższym tyłem w style=Zazwyczaj oczywiste jest, że panna młoda na ślub zakłada białą suknię, często z welonem. Ma to związek z tradycją, choć aktualnie widuje się czasami odstępstwa od tej normy w postaci sukni z kolorowymi elementami lub całych w innym kolorze niż biel. Natomiast od gości na ślubie także wymaga się odpowiedniego ubioru. Z kolei jeśli chodzi o ślub, nie należy wybierać białego stroju, który jest w pewnym sensie zarezerwowany wyłącznie dla panny młodej. Poza tym przyjęte jest, by nie wybierać również ubrań czarnych, kojarzących się bardziej z uroczystością pogrzebową. Standardowy ubiór na ślub to zazwyczaj sukienka przed kolano z odkrytymi ramionami, ale niezbyt wyzywająca. Dobór barw jest kwestią indywidualną. Niezalecane są raczej ubiory bardziej ekstrawaganckie, takie jak na przykład sukienka z dłuższym tyłem. Wszystko zależne jest jednak od konwencji uroczystości.

Eleganckie buty
Różnorodne okazje poza ubraniem wymagają także określonego obuwia. Generalnie przyjęło się, że eleganckie buty dla kobiety to najczęściej czarne pantofle, koniecznie z zasłoniętymi palcami. Sandały są bowiem znacznie mniej eleganckie, zwłaszcza w połączeniu z rajstopami. Oprócz tego zależnie od uroczystości wybiera się różną wysokość obcasa i kolor obuwia. Dozwolonym uzupełnieniem odświętnego ubioru, w szczególności w okresie zimowym, mogą być także skórzane czarne botki albo kozaki.