Bądź modny!

Jak zacząć biegać?

bieganie
Po zimowym letargu, w ludziach budzi się przyrodzona potrzeba ruchu, która wspaniale łączy się z noworocznymi postanowieniami. „W tym roku schudnę”, „zacznę biegać”, „rzucę fajki”, „przebiegnę maraton” – brzmi znajomo? Co innego rzec, a co innego słowa zamienić w czyny. Im bliżej lata, tym nagminniej jestem bombardowany pytaniem – „jak zacząć biegać?” A wydawałoby się, że bieganie jest najprostszą formą ruchu.

Najnosze promocje w sklepie
Autor: Stewart Chambers
Źródło: http://www.flickr.com

Bieganie to najogromniejszy altruista współczesnych czasów. Niewiele wymaga, a tak wiele daje od siebie. Przykłady? O tym niżej. Bieganie: zapewnia pożądane efekty prędzej niż inne formy aktywności ruchowej, nie wymaga wcześniejszych treningów ani drogiego wyposażenia, jest to aktywność, którą można praktykować dosłownie wszędzie, pozwala na wsłuchanie się we własne myśli, obniża ciśnienie tętnicze, to najbardziej skuteczna pigułka przeciwdepresyjna, modeluje figurę, zwiększa wydolność całego organizmu, spala tłuszcz, przynosi mnóstwo energii, przynosi poczucie, iż możesz wszystko.

W jaki sposób zacząć bieganie? Konieczne są 3 rzeczy: buciki do biegania (dla przykładu Adidas ZX Flux), miejsce do biegania jak też przede wszystkim ochoto. Reszta jest zbędna! Oczywiście możesz zostawić kilkaset złotych w specjalnym markecie dla biegaczy, zaopatrując się w modny dresik, buty Air Jordan Retro z najświeższej kolekcji itp. Tylko po co? Na początek schwyć bakcyla, później stopniowo zaopatruj się w profesjonalne wdzianko. Nabywając super sprzęt już na samym początku przygody z joggingiem, nie będziesz lepszym biegaczem.

maraton
Autor: Peter Mooney
Źródło: http://www.flickr.com

Najogromniejszy błąd to za szybko i za wiele. Każdy z nas zaczynając biegać, zaczyna z innego poziomu wyjściowego. Tzn. dla jednego przebiegnięcie 15 minut bez żadnego przystanku nie będzie stanowiło dużego problemu, tymczasem będą osoby, którym po kilkuset metrach truchtu zabraknie tchu. Początkowo przeplataj bieg z marszem, powoli zmniejszając czas marszu przy równoczesnym zwiększaniu czasu biegu w butach air jordan retro. Więcej nie oznacza lepiej. Ostrożnie zwiększaj pokonywane odległości.

Priorytetem jest identyfikacja celu, najlepiej już na początku. Może to być poprawa nastroju, wyszczuplenie czy poprawienie kondycji. Nieistotne! Mieć pojęcie dokąd się biegnie, a więc mieć pojęcie w jaki sposób wyznaczać sobie cele.