Bądź modny!

Który dialekt obcy wybrać jako nasz drugi?

Darmowe tablety dla słuchaczy TEB Edukacja
Poznawajmy nowe języki, jeśli chcemy być kuszącymi kandydatami na rynku pracy. Tak się to dzieje w obecnych czasach, że rzadkie kwalifikacje to klucz do ciekawszej, lepiej opłacanej pracy. Skończył się już czas, gdy dobrą pracę dostawało się ze znajomością angielskiego. Ten język jest niezbędny, żeby w ogóle mieć jakąś pracę, lecz jeśli chcemy mieć wyjątkowe zajęcie, powinniśmy uczyć się na przykład takiego języka, jak hebrajski czy fiński.

nauka języków obcych
Autor: Laurie Sullivan
Źródło: http://www.flickr.com

Nauka języka hebrajskiego ze słownika i podręcznika ma sens dopiero po przyswojeniu alfabetu. Jest to język semicki, z grupy języków kananejskich, dokonujemy zapisu w alfabecie hebrajskim, więc zanim będziemy badać lektury czy bardziej zaawansowanych podręczników czeka nas ciężka praca nad literkami. Jeśli brak nam chęci rzućmy okiem na dzieci, jak one uczą się języka ojczystego, który na początku jest dla nich jak język obcy. Wiadomo, mamy swoje lata i nie jest już tak chłonny, jak u kilkulatka, lecz warto próbować.

Wszystko zależy jednak jak silny jest nasz zapał. Jeśli hebrajski (egzotyczny hebrajski) może wydawać się zbyt trudny to może jakiś język skandynawski. Coraz więcej osób zna norweski (dużo naszych rodaków tam wyjechało z pracą) i szwedzki. A co z pozostałymi językami: z duńskim i fińskim? (egzotyczny fiński)
Naukę języka duńskiego (słowniki, podręczniki) da sę wzbogacić przez oglądanie filmów czy słuchanie muzyki. Kraj ten jest blisko, więc zawsze możemy wyjechać tam na krótki wyjazd, żeby podszkolić trochę język. Nic tak bowiem nie pomaga w nauce języków jak posługiwanie się nim „na żywo”, w kontakcie z drugą osobą. Podobnie, naukę języka fińskiego (ze słowników, podręczników) możemy wzbogacić wyjazdem do tego pięknego kraju. Jest bliskim krajem.

Jeśli wywnioskujecie, że jednak Skandynawia jest za zimna, to może warto zdecydować się na coś z południa, na przykład grecki. Naukę tego języka warto zacząć od przyswojenia alfabetu, gdyż jest dość dziwny. Choć Grecja ostatnio straciła na znaczeniu gospodarczym to nadal kraj z ciekawą historią, którą warto będzie zgłębić, na przykład przez naukę języka greckiego (słowniki, podręczniki).