Bądź modny!

Kto wyznacza trendy?

images
Moda to bardzo interesująca dziedzina… nie do końca wiadomo czego, ale trochę: świata sztuki, kawał świata show biznesu, i po prostu przemysłu. Modzie poddaje się mnóstwo ludzi, chociaż nie wszyscy mają choć cień pojęcia, o co w tym zagadnieniu gra się toczy.

Moda to całkiem intrygująca dziedzina… nie do końca wiadomo czego, ale po części: świata sztuki, duży wycinek świata show biznesu, i po prostu przemysłu. Modzie poddaje się dużo ludzi, choć nie wszyscy mają choć namiastkę pojęcia, o co w tym zagadnieniu chodzi.

Ale zacznijmy na nowo. Moda to jakiś trend, który wywodzi się fragmentarycznie z tego, co aktualnie cenią ludzie: tkaniny białe, czarne; czy kobiety wolą w konkretnym czasie w roku nosić sukienki czy spodnie. A przy tym dużo podają autorzy mody, którzy mają mnóstwo do przekazania w tym temacie, choć z perspektywy ignoranta pierwszy lepszy pokaz mody ogranicza się do zaprezentowania kolekcji abstrakcji, jakich żaden człowiek przy zdrowych zmysłach nigdy nie założy do wyjścia na ulicę.

Gust ludzi i projektantów miesza się i przeplata, a w końcu nadaje jakiś rytm temu wszystkiemu i dyktuje jakieś wzorce. Dlatego, kiedy jakiś ważny w światku mody znawca zadeklaruje, że kobiecość w ciepłym sezonie lepiej wyrażą krótkie spódnice niż sukienki i spodnie, może się trafić, że panie zaczną je nosić, takie miniówki zaczną być cenione i nastanie taka właśnie moda.

Jednak nie da się sądzić, że wszyscy, którzy pragną wyglądać właściwie i nie odstawać spośród innych, choć pragną poddawać się takim nurtom, zaczną się nią dokładnie zajmować i na bieżąco podglądać każde aktualne decyzje guru mody, celebrytów i pozostałych, którzy narzucają jakieś trendy w ubiorach na konkretny czas. Z pomocą takim osobom przychodzą salony, które mogą wydawać się pójściem na łatwiznę, bo podają wszystko na tacy, choć jak pomocne, niezbyt kosztowne, użyteczne i eleganckie… Do sklepów, jakie sprzedają ciekawe, gustowne i przede wszystkim zgodne z modą ubrania, można wliczyć takie marki jak Zara, H&M, Reserved, C&A i mnóstwo innych. Szczególnie łatwo obejrzeć ubrania Zara czy reszty firm przede wszystkim w galeriach handlowych, których dużo znajduje się w dużych polskich miastach. Jeszcze raz: choć zdaje się to najprostszym z dostępnych rozwiązań i w opinii profesjonalistów jest to niezbyt fachowe podejście do problemu mody i kreowania własnego image’u, ubieranie się w salonach Zara i innych jest łatwe, mało kosztowne, pozwala nie odstawać z tłumu niemodnymi strojami i zachować odrobinę swojego osobistego wizerunku.