Bądź modny!

Krajowi harcerze posiadają mnogie odznaczenia różnicujące ich od innych organizacji

namioty, sklep górski
Harcerze są jedną z najbardziej rozpoznawalnych organizacji młodzieżowych w Polsce. W kraju działają dwie najważniejsze organizacje harcerskie, do których należy większa część młodych ludzi. Większa część członków po pewnym czasie rezygnuje z członkostwa w organizacji.

Część jednak zostaje, pełniąc w późniejszym czasie rolę instruktorów i przewodników dla młodych harcerzy. Część z nich pozostaje w organizacji do końca życia, z biegiem lat zbierając różnego rodzaju odznaczenia i coraz wyższe stopnie w hierarchii. Działalność członków harcerstwa miała wielkie znaczenie w czasie wojny, gdy stanowili oni realne wsparcie dla walczących żołnierzy. Aktualnie do ich założeń należy krzewienie wśród młodych ludzi cennych wartości takich jak braterstwo i patriotyzm. Harcerze są rozpoznawalni ze względu na specyficzny mundur harcerski. Jego wygląd, odcień i umieszczane na nim elementy są uzależnione od rodzaju organizacji, a nierzadko także od drużyny.

Główne części munduru

Mundur i ekwipunek

Mundur dla harcerzy (od zucha do harcerza) złożony jest z dwóch głównych części – bluzy harcerskiej i spodni lub spódnicy. Odcień munduru dziewczęcego najczęściej różni się od tych dla chłopców. Przewidywane są różnego rodzaju nakrycia głowy, do których należy beret z lilijką, różnego rodzaju kapelusze i czapka typu furażerka. Do umundurowania dodaje się różnego rodzaju symbole. Podstawowym z nich jest krzyż harcerski. Obecność tego rodzaju dodatków zazwyczaj zależy od stopnia, na jakim określona osoba się znajduje. Z tej przyczyny przykładowo sznury funkcyjne mają zróżnicowane barwy. Charakterystycznym elementem ubioru harcerskiego są również getry do kolan i mocne buty do przemieszania się w różnorodnych warunkach.

Sklep z artykułami harcerskimi

W zasadzie w każdej miejscowości można znaleźć składnicę harcerską, w której do kupienia są wszystkie wyżej wymienione produkty. Sklep taki powinien posiadać właściwe uprawnienia, a jego pracownicy wiedzę na temat aktualnego umundurowania w rozmaitych zrzeszeniach. W takim punkcie można więc nabyć rozmaite naszywki na mundur harcerski, nakrycia głowy i tym podobne towary. Tego rodzaju punkty niejednokrotnie znajdują się blisko siedzib organizacji harcerskich. W ostatnim czasie popularne jest także nabywanie tego rodzaju produktów przez Internet.