Bądź modny!

Chodzenie z kijkami dla średnio-zaawansowanych – sposób na dobre samopoczucie

Nordic walking, park, spacer
Jak wiele odmiennych trendów, tak także moda na nordic walking trafiła do kraju zza oceanu. Jest to charakterystyczna metoda marszu, stosowana do rekreacji. Od typowego chodu różni się zastosowaniem profesjonalnych kijów, dzięki którym cały chód prezentuje się inaczej niż normalnie.

https://trekmondo.pl/
Autor: Nordwalk
Źródło: Nordwalk
Przez to natomiast, że styl marszu jest inny, nordic walking ma dużo lepszy wpływ na organizm człowieka. Dzięki takiej technice marszu można wyćwiczyć sobie dużo partii mięśni. Niektóre mięśnie, jak między innymi mięśnie brzucha, w czasie marszu pracują w zupełnie inny sposób niż podczas zwykłego spaceru. Zwolenników tej aktywności można zobaczyć na dzień dzisiejszy nagminnie, występują właściwie w każdej większej miejscowości. Co na pewno jest spostrzeżeniem pozytywnym – nordic walkingiem zajmuje się o wiele więcej osób starszych niż młodych. Seniorzy bardzo lubią taką metodę spędzania wolnych chwil, tym bardziej że pomaga im mieć dobrą kondycję fizyczną.

Sprzęt
Jedynym ekwipunkiem wymaganym są kije. Kije do nordic walking występują w wielu zróżnicowanych typach i gatunkach, zależnie od zastosowania. Przy wybieraniu tego sprzętu należy brać pod uwagę z pewnością swój wzrost i to do tego dopasowywać długość , formę kijków i porady fachowców. Kije pojawiają się w dwóch głównych wersjach: składanej, która jest znacznie łatwiejsza w przenoszeniu i ogólnie w transporcie, oraz forma nieskładana, która również daje korzyści. Ta druga odmiana dzięki niezastosowaniu składania jest o wiele bardziej trwała i odporna. Z obuwia powinny być najlepsze na start standardowe buty do treningu, które zobaczysz tutaj: www.trekmondo.pl/obuwie-meskie/obuwie-trekkingowe/.

Jaki sposobem kupić najlepsze kije?
Jak już było nadmienione, kije dobiera się w pierwszej kolejności do wzrostu. Reszta czynników jest w zasadzie sprawą gustu. Poza tym ogromnie ważne jest, by wybierać jedynie kije stworzone do nordic walking. Istnieją bowiem inne kijki takie jak trekkingowe czy narciarskie i mogą być ze sobą pomylone. Tymczasem ich zasada funkcjonowania jest odmienna. Kije specjalistyczne wyposażone są w wymienne końcówki przeznaczone na rozmaite rodzaje gruntu. Właściwie dobrane kije dobrze układają się w dłoniach, posiadają rękojeść dopasowaną do dłoni oraz trwałe uchwyty. Do takiej formy aktywności warto także mieć odpowiednie obuwie, które też będzie chroniło przed zmiennymi warunkami na zewnątrz.