Bądź modny!

Oszczędzanie – jak to robić?

świnka skarbonka
Często zdarza się, że narzekamy na znaczne ceny, na to, że nie stać nas na konkretne przedmioty, jakie chcielibyśmy kupić, że wciąż nam brakuje na coś środków i z tego powodu na najróżniejsze rzeczy nie możemy sobie pozwolić. A może cały ambaras nie tkwi faktycznie w stanie naszych finansów, lecz bardziej w tym, jak nimi gospodarujemy? Może warto popatrzeć na to z tej strony? Bywa, że osoby, które mają naprawdę wiele pieniędzy, narzekają, że nieustanne im na coś potrzeba. Bywa też odwrotnie – że osoby, które ogólnie rzecz mówiąc nie zarabiają zbyt wiele, świetnie sobie radzą finansowo. Od czego to zależy? Co jest decydujące?

jeansy
Autor: Vikramdeep Sidhu
Źródło: http://www.flickr.com
Często słyszymy o różnorakich promocjach, rabatach, czy obniżkach. Czasem się nawet na nie załapiemy. Może warto przywiązywać do nich większą uwagę i nauczyć się korzystać z nich systematycznie? Wiele sklepów proponuje swoje gazetki, z których można dowiedzieć się, jakie produkty będą przecenione w najbliższym czasie. Dobrze jest planować w ten sposób swoje zakupy. Tylko oczywiście bez zbędnej przesady – trudno przecież, żebyśmy po masło jechali do sklepu znajdującego się na jeden kraniec miasta, a po chleb na drugi. Jednak jeśli znajdują się w bliskiej odległości dwa sklepy i w jednym z nich jest akurat taniej, udajmy się na zakupy właśnie tam.

Metoda ta jest istotna zwłaszcza wtedy, gdy mamy w planach większe zakupy. Jeśli przykładowo chcielibyśmy w najbliższym czasie zakupić dobrej jakości spodnie jeans wybierzmy się do sklepu, w jakim są one własnie przecenione. A jeśli nie są w żadnym, sprawdźmy, czy w najbliższej przyszłości nie ulegnie to zmianie. Nierzadko warto poczekać tydzień czy nawet dwa, by potem zaoszczędzić w ten sposób pieniądze.

Ponadto kupując, zawsze warto przemyśleć dwa razy, czy poszczególna rzecz jest nam rzeczywiście potrzebna. Czy na pewno musimy kupić te modne perfumy damskie za paręset złotych (można taniej)? Może zamiast nich wystarczyłyby takie dwa razy tańsze? Czy na pewno są nam niezbędne do szczęścia? Dobrze to przeanalizujmy. A kiedy nagle najdzie nas ochota na jakiś większy zakup, poczekajmy choć dzień lub dwa. Jest całkiem możliwe, że po tym czasie dana rzecz nie będzie nam się już wydawała aż tak bardzo atrakcyjna jak wcześniej. Tym sposobem unikniemy generowania w domu składowiska rzeczy, których w praktyce nigdy nie użyjemy.