Bądź modny!

Które ciuchy sportowe kupują mężczyźni?

sport
Mój praprzodek na fotografii sprzed 100 lat ubrany jest w galowy strój: w surdut, nienaganną bielutką koszulę, granatową kamizelkę, w której kieszeni tkwi zegarek zwany „cebulą”. Nie poznałem go osobiście. Zmarł w przededniu wybuchu II Wojny, nie miałem zatem takowej szansy. Zgadywać tylko mogę o czym myślał pozując do tej fotografii.

adidas prezentuje nowe ClimaCool® Seduction
Autor: adidas
Źródło: adidas
Podejrzewam, że traktował fotografię jak szybki portret olejny. Pewnie dał się sfotografować z myślą o wnukach a nawet o prawnukach. Jeśli tak, myślał wówczas o mnie. Mogę tak sądzić ze względu na jego odświętny strój. Najprawdopodobniej posiadał zaledwie to jedno „porządne” ubranie. Był woźnicą u któregoś z miejscowych przemysłowców, więc nie mógł być człowiekiem bardzo bogatym. Wprawdzie szczęśliwcem (bo posiadał stałą posadę) co nie zawsze było sprawą oczywistą pod koniec XIX w. w Królestwie Galicji, jednym z najbardziej biednych regionów Cesarstwa Habsburgów. Piętnaście lat potem w dwóch etapach wielka wojna zmieniała świat.

Zastanawiam się jakże dzisiaj wyglądało by takie zdjęcie dla prawnuków. Gdyby ktoś wpadłby na podobny pomysł, podejrzewam że żyjący w obecnych czasach mężczyzna na takim zdjęciu nie byłby ubrany w garnitur, stawiałbym bardziej na prostą bluzę męską. Do tego pewnie granatowe dżinsy. Możliwe że nie było by to również studio fotograficzne tylko jakiś ważny wyjazd rodzinny np. nad morze.

Na pierwszym planie tata w niezwykle męskiej bluzie rozpinanej w moro. Najstarszy z trzech synów zgodnie z modą dzisiejszej młodzieży odziany byłby w sportowe męskie bluzy z kapturem a młodszy trzynastolatek w sportowe rozpinane bluzy męskie, bowiem chce się czuć już dorośle. Mama odziana w sukienkę wiesza na krześle bluzę kangurkę najmłodszego dziecka. Gdzieś tam w daleko na dalszym planie starszy człowiek odziany w nowy model męskiej bluzy rozpinanej karmi ptaki. Nie mam pojęcia czy mojemu pradziadowi podobała by się nasza moda, z pewnością mógłby być lekko zdziwiony.