Bądź modny!

Ład musi być podstawą życia wszystkich istot

muzyka
Nasze życie jest zbyt skomplikowane, więc układamy wiele rzeczy, jak nam wygodniej, jak łatwiej. Można nazwać to generalizacją, kiedy za wszelką cenę chcemy coś ułożyć, można też to określić mianem zapanowania nad porządkiem rzeczy. Zarówno z jednego, jak i z drugiego rozwiązania rodzi się pewna oczywistość, która mówi nam, że nieistotne, jak i co, lecz zawsze będzie wszystko segregować i nazywać. Bowiem taką mamy naturę. Ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie całych ludzkich organizmów: państwa, miasta, działania bez pewnych utartych schematów. Gdyby nie uporządkowanie nie istniałyby nazwy ulic, nie byłoby rejestracji, przez co odróżnialibyśmy samochody i motocykle po kolorach i znakach szczególnych (zarysowania, uszkodzenia).

koncert
Źródło: http://www.morguefile.com/

Od uporządkowania nie jest też wolna przyroda, przecież wśród zwierząt każdego gatunku istnieje hierarchia, której nikt się nie stara zaburzyć. Zwierzęta są z natury mniej skomplikowane od ludzi, więc nawet nie pomyślą, że coś można zrobić inaczej. Popatrzmy na domowego kota: on żyje, żeby polować, myć się i spać. Nie zdarza mu się myśleć, że mogłoby być inaczej (choć tak naprawdę nie wiemy, co ma w głowie).

Pokazujemy sobie świat przygotowując mapy, układamy książki na półce, a ci co pracują w urzędach na co dzień administrują wielką masą dokumentów, z których każdy dokument musi odszukać się w ogólnym porządku. Porządek istnieje w muzyce, jest rock, metal, rap, w portfelu (portfele dla fanów muzyki) – są przecież kieszonki na drobne, a także miejsce na banknoty, czy karty kredytowe. Nawet to czy nosimy przypinkę rockową, metalową czy rapową (przypinki muzyczne dla każdego fana) pokazuje pewien porządek, to czego słuchamy, to, co ma określać naszą spójną osobowość. Słuchając rocka, metalu czy rapu na smyczy trzymamy psa, który ma się nas słuchać, jesteśmy jego panami, dajemy mu do zrozumienia, co może, a czego nie. Porządek dla niego, jak i dla nas jest bezpieczny – on potrzebuje pana, my możemy mu zapewnić opiekę i bezpieczeństwo. To wzajemne przestrzeganie porządku przynosi same korzyści.