Bądź modny!

Produkcja odzieży: lepiej u nas a może poza naszą granicą?

rysunek przedstawiający kobietę w sukience
Polski producent odzieży damskiej , męskiej czy dziecięcej musi zmagać się z licznymi przeciwnościami. Jest to przyczyną zmniejszenia konkurencyjności krajowej odzieży na rodzimym rynku. Nie powinien budzić zdziwienia fakt, że że ubrania wyprodukowane w kraju, to nierzadko towar lepszej jakości, niż ten importowanych z Chin.

kobieta w sukience
Autor: Antti Väyrynen
Źródło: http://www.flickr.com
Centralnym utrudnieniem są wysokie ceny dzianin oraz rosnące koszty produkcji. W Polsce także koszty zatrudnienia pracowników często zniechęcają pracodawców. Jeżeli jesteśmy niewielkim przedsiębiorstwem wtedy najczęściej nawiązujemy współpracę z podwykonawcą. Jest to częsta praktyka młodych projektantów, którzy pragną rozkręcić swój biznes.

Przeważnie są to rzeczy rozpowszechniane na małą skalę. Najwłaściwszym systemem sprzedaży jest strona internetowa. Ilość towaru nie jest bogata, a wybór projektów raczej limitowany. Bogaty wybór polecanych rzeczy jest oczywiście ważny, jednak są też bardziej znaczące wartości budowania własnej marki.

sklep z ciuchami
Autor: Alper Çuğun
Źródło: http://www.flickr.com

Firma konfekcyjna, która pragnie podjąć działania na większą skalę, musi w pierwszej obniżyć koszty produkcji.Aby więcej sprzedawać należy obniżyć ceny oferowanych rzeczy.Nie jest tajemnicą, że nabywcy oczywiście cenią sobie dobrą jakość, ale jeszcze bardziej doceniają, które mają przystępne ceny.Należy się z tym stwierdzeniem liczyć, jeśli pragniemy trafić do do wszystkich klientów.Jednak przeniesienie produkcji dajmy na to do Chin, czy innego dalekiego kraju, gdzie wyzyskuje się pracowników nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem.

Oczywiście możemy też wybrać zgoła inną strategię. Wytwarzając odzież na polskim rynku trafiamy do klienta, dla którego liczy się jakość, a zwłaszcza pochodzenie towaru. Tacy nabywcy są gotowi zapłacić więcej za za polską odzież. W świadomości kupujących chińskie produkty są słabej jakości, a czasami nawet groźne w użyciu. Co chwile czyta się w środkach masowego przekazu, że Chińczycy stosują szkodliwe dla zdrowia barwniki.

Oprócz tego producent odzieży damskiej, wytwarzający swoje ubrania w Polsce może w strategii komunikacyjnej marki uderzyć w ton patriotyczny. Hasło: kupując polskie produkty, tworzysz miejsca pracy jest zrozumiałe i naturalne przez wielu konsumentów.