Bądź modny!

Oferty zielonych szkół dla młodzieży

piękny widok w górach
Ogromnie modne ostatnio są tzw. zielone szkoły dla dzieci i młodzieży szkolnej. Urządza się je w większości wypadków w bardzo urokliwych miejscach. Mogą być to znane uzdrowiska nad morzem, ośrodki wypoczynkowe w górach, ale także mniej znane, aczkolwiek również interesujące miejsca. Dzieci w sposób aktywny odpoczywają na łonie natury, w otoczeniu lasów, a także nad wodą. Niejednokrotnie wypoczynek w ramach zielonej szkoły jest jedyną sposobnością wypoczynku dla dziecka poza jego domem.

zielone szkoły w Bieszczadach
Autor: Przemyslaw Kozuch
Źródło: http://www.flickr.com

Odpowiednio zaaranżowane zielone szkoły w górach, mogą stać się wspaniałą pomysłem wypoczynku połączonego z edukacją. Plan jest z reguły bardzo napięty. Dzieciaki uczą się rozpoznawać gatunki drzew, gatunki ptaszków, słuchając ich szczebiotu. Uczą się jak zadbać o środowisko , podziwiają okoliczne atrakcje turystyczne, uczą się pływać jeśli jest taka możliwość. Czasami jeżdżą konno. Program zależy przede wszystkim od tego, gdzie znajduje się dany ośrodek wypoczynkowy. Przykładowo prócz zielonej szkoły w górach możemy wybrać się na kilkudniowy wypoczynek w OKL w Gołuchowie, który to zlokalizowany jest na około 160 ha ogrodów angielskich z dokładnie przedstawionymi gatunkami roślin. A egzemplarze spotkać tam możemy z całego niemal świata! Mało tego, lekcje prowadzą przez pracowników OKL-u, leśników. Jeśli zaś idzie o zielone szkoły w górach, warte uwagi są miejsca wypoczynku w pięknych Bieszczadach. Wszak są to góry nie bardzo wysokie, niemniej jednak nader zachwycające Bieszczady wabią podróżników o wszelkiej porze roku.

Na wycieczkowiczów czekają tam spływy kajakiem, górskie eskapady, wieczorne figle przy ognisku, wyjazdy kolejkom z przewodnikiem, żeglowanie lub rejs statkiem po Zalewie Solińskim, a nawet „noc przetrwania” w bieszczadzkich ostępach w szałasie skleconym przez uczestników zabawy. Poza tym aranżowane są przeróżne rozrywki i zabawy, na przykład: w przeciąganie liny, wspinaczki na ściankach wspinaczkowych, biegi w workach, łucznictwo i inne zawody. Taki wypad dziecka z rówieśnikami na pewno naucza dzieci samodzielności, obrotności a także współpracy z z pozostałymi dziećmi, dodatkowo jest znakomitą formą wypoczynku, to taki odpowiednik imprezy integracyjne w Bieszczadach. Ważne jest ażeby nauczyciele dobrze przyjrzeli się ofertom ośrodków wypoczynkowych proponujących organizację odpoczynku w ramach zielonych szkół, i wybrali w najwyższym stopniu ciekawą (co nie zawsze oznacza najmniej kosztowną).