Bądź modny!

Ćwiczenia z udziałem koni – wielka szansa dla pacjenta

dzieci na koniach
We współczesnych czasach coraz większą popularność zdobywa hipoterapia. Czym się odznacza i z jakich powodów jest wykorzystywana?

dzieci na koniach
Zacznijmy od tego, że jest to inaczej mówiąc terapia na końskim grzbiecie. Okazało się, że jazda konno daje doskonałe efekty w wielu schorzeniach, tak samo u najmłodszych, jak też u dorosłych. Hipoterapia oddziałuje na pacjenta i jego ruchowe, sensoryczne, psychiczne oraz społeczne możliwości. Wyniki, jakie osiągają chorzy, w wielu przypadkach mogą dodatnio zadziwić. Jakie zatem wiążą się z nią mocne strony?

W pierwszej kolejności – umożliwia chodzenie „bez chodzenia”. Co to znaczy? Chory jadąc na koniu wykonuje ruchy miednicy takie same jak w czasie normalnego poruszania się. Dzięki temu jazda jest ogromnym krokiem w postawieniu chorego na nogi albo nauczenia go chodzenia od samego początku.

Po drugie, terapia z koniem obniża napięcie mięśni oraz koryguje nieprawidłową postawę. Do tego zapobiega przykurczom i zwiększa możliwości lokomocyjne – pacjent, który dotychczas nie mógł się poruszać, w tym momencie bez trudności pokona takie przeszkody jak nierówności terenu lub piasek. Poza usprawnieniem zdolności ruchowych ważne jest także rozbudzanie innych zmysłów np. poprzez dotyk końskiej sierści, zapachy oraz dźwięki.

Agroturystyka na Kaszubach
Autor: www.nakaszubach.pl
Źródło: www.nakaszubach.pl

Oprócz tego koń relaksuje, rozwija relacje społeczne, jak również wzmaga pracę narządów wewnętrznych, m.in. odporność organizmu czy funkcjonowanie układu krążenia. Hipoterapia (zajęcia z końmi) może być owocnie wykorzystywana w różnorodnych schorzeniach neurologicznych, czyli porażeniach mózgowych czy chorobach psychicznych, jak również w dolegliwościach ortopedycznych, stanach pod udarze bądź stwardnieniu itp. Lista jest dosyć obszerna.

Przeciwwskazaniem do zastosowania terapii jest alergia na sierść lub zapach konia, rany, które do tej pory się nie zagoiły, silne infekcje, niepowstrzymany lęk, znaczna temperatura bądź znaczne pogorszenie i trudności z widzeniem. Każdy pacjent powinien mieć przygotowany indywidualny plan hipoterapii, by przynosiła najlepsze rezultaty.

Zaciekawieni hipoterapią powinni przeanalizować oferty, jakie dają obozy konne (wakacje w siodle). Warto bliżej zaciekawić się tym tematem, by jak najbardziej przyczynić się do poprawy stanu zdrowia chorego.