Bądź modny!

Rower dobrany na wymiar

images
Jazda na rowerze to sport zdobywający coraz więcej fanów. Pedałując prosto przed siebie nie tylko zdobywamy piękną oraz smukłą sylwetkę i wyrabiamy mięśnie. Przerzucając się z pozostałych form transportu nie zanieczyszczamy w dodatku środowiska. Zalety niewątpliwie są znaczące jednak uwagę trzeba w pierwszej kolejności skupić na najważniejszym elemencie opisywanego sportu – rowerze. Jaki więc model powinniśmy kupić?

Wybranie odpowiedniego roweru nie jest takie łatwe jak na początku byśmy mogli pomyśleć. W zależności od tego po jakim terenie będziemy jeździć części tworzące nasz dwukołowiec będą różne. Opłaca się przejść przez niejeden sklep rowerowy (np. TU), porozmawiać z paroma sprzedawcami i poczytać na ten temat. Różne ramy, hamulce czy kąty nachylenia kierownicy w innych modelach dostarczą całkiem odmiennych doświadczeń i wrażeń z jazdy. Kluczowe jest, aby celnie dobrać rowery górskie, miejskie czy użytkowe. W efekcie tego jazda stanie się prawdziwą przyjemnością.

rower stacjonarny
Źródło: http://www.sport-shop.pl/

W szczególności dobrze jest poznać dwa zasadnicze modele – rowery miejskie i rowery górskie. Rowery miejskie, czyli tak zwany „holender” dają szansę komfortowo poruszać się w ruchu miejskim. Istotnymi właściwościami są wyżej zamocowana, giętka kierownica, szerokie i wygodniejsze siodełko umożliwiające jazdę z prostymi plecami i dobrą widoczność, właściwe oświetlenie i wymagane oklejenie znakami ostrzegawczymi oraz błotniki zapobiegające przed zabrudzeniem w ciągu jazdy. Nierzadko uzupełnione są koszykami i zabezpieczeniem przed kradzieżą. Raczej też rower miejski nie jest uzupełniany w przerzutki, które na płaskim terenie są zbędne.

W wypadku wycieczki w tereny górzyste zalecamy rowery górskie czyli rowery MTB (od Mountain Bike). Rowery MTB błyskawicznie zyskały rzesze fanów, które wciąż rosną. Jak sama nazwa wskazuje przeznaczone są one do jazdy terenowej, np. w górach. Wyróżnia je głównie niższa, dodatkowo wspierana rama, silna, ale lżejsza konstrukcja i porządne hamulce.

Ciekawostką mogę być rowery poziome (lub stacjonarne poziome), których rozwiązanie techniczne sprawia, że jadący mogą rozwinąć bardzo szybkie jak na rower prędkości. Poza tą właśnie zaletą mają one również kilka wad, które nie przyczyniają się do zwiększenia ich popularności. Nade wszystko narzucają one konieczność gładkiej nawierzchni, niełatwo jedzie się na nich pod górę a rowerzysta posiada zbyt ograniczone pole widzenia.

Nie pozostaje zatem nic innego jak wybrać sklep rowerowy a w nim perfekcyjnie dobrany dla siebie rower i odstawić samochód do garażu.

Źródło: opracowanie własne