Bądź modny!

Sport i rekreacja – jak można poprawnie przygotowywać się do biegania?

przejażdzka rowerowa
Sport i rekreacja mają dla bardzo wielu osób niesłychanie duże znaczenie. Niewątpliwie wskazane jest być osobą aktywną fizycznie, bowiem zapewnia to nadzwyczaj wiele korzyści. Na przykład bieganie to wyśmienita dyscyplina sportowa, jaka pozwala zadbać o sylwetkę, zrzucić zbędne kilogram, pokrzepić mięśnie (szczególnie nóg) oraz zadbać o kondycję. Jednakże zanim zaczniesz biegać musisz się do tego nadzwyczaj dobrze i porządnie przygotować. Jak na przykład można to uczynić?

nordic walking
Autor: Leo-setä
Źródło: http://www.flickr.com
pamiętaj o odpowiednim dobraniu dystansu. Jeśli jesteś osobą, jaka dopiero rozpoczyna swoją przygodę z bieganiem to niewątpliwie wyznaczanie sobie 5-kilometrowego dystansu na pierwszy raz to wielkie przegięcie. Jeśli Twoja kondycja nie należy do najlepszych rozpocznij od czegoś prostego. Wystarczy nawet 5 minut biegu! Nie warto na siłę zmuszać się do biegania i biegać więcej niż możesz znieść. Zacznij od małych dystansów na miarę własnych możliwości, a następnie powoli je powiększaj. Jeżeli będziesz biegać regularnie – przykładowo 3-4 razy w tygodniu po kilka do kilkunastu minut – to przekonasz się, iż już po miesiącu Twoja kondycja w dużym stopniu się poprawi i będziesz potrafił bez większego zmęczenia biegać na dłuższe dystanse.

jogging dla zdrowia
Autor: Dave Wright
Źródło: http://www.flickr.com

Pamiętaj także o zdrowym odżywianiu się, byś nie osłabł podczas biegania. Niesłychanie ważne jest dodatkowo picie wody w trakcie biegania – szczególnie podczas upałów – żebyś się nie odwodnił. Równie ważne są różnego rodzaju suplementy diety i witaminy – aminokwasy dla sportowca.

Jeśli chcesz biegać musisz także wyposażyć się w odpowiedni strój do biegania. Właściwy strój to taki, w którym będziesz czuć się komfortowo i który nie będzie hamował Twoich ruchów. Nadzwyczaj znaczące jest też dobranie stosownych sportowych butów, które są przeznaczone do biegania. Buty takie są wręcz niezbędne, bo zostały one specjalnie wykonane właśnie do tej dyscypliny sportowej. Bieganie w normalnych butach zdoła doprowadzić do pojawienia się bólów nóg, stóp a nawet do kontuzji, toteż warto kupować solidne obuwie do biegania w renomowanym i doświadczonym sklepie sportowym, w jakim nabędziesz również pozostałe rzeczy i suplementy niezbędne dla sportowca (jak na przykład: reduktory tłuszczu wspomagające odchudzanie).