Bądź modny!

Stopy – jakie są najczęściej występujące schorzenia dotykające tej części ciała oraz jak zadbać o ich zdrowie?

stopy
Człowiek powinien mieć świadomość, że jego organizm to system naczyń, które są ze sobą wzajemnie połączone oraz schorzenie jednego organu może mieć znaczący wpływ na działanie pozostałych części ciała. Stopy to z reguły ten obszar, któremu kategoryczna większość osób poświęca mało uwagi. To poważny błąd, gdyż ich zdrowie ma ogromne znaczenie dla sprawności ruchowej danej osoby. Jednym z powszechnie spotykanych schorzeń, które dotykają stóp są haluksy, niekiedy spowodowane używaniem nieodpowiednio dobranego obuwia. Niestety, w przypadku zmian zaawansowanych konieczna jest operacja haluksów, gdyż stopy są na tyle zniekształcone, że uniemożliwiają zakładanie normalnego obuwia.

stopy
Autor: Joy Holland
Źródło: http://www.flickr.com

Dziś na szczęście haluksy operacja jest możliwe, a im szybciej się je rozpocznie, tym większe są szanse powodzenia, dlatego jeżeli zaobserwuje się niepokojące zmiany, koniecznie trzeba natychmiast udać się do lekarza. W dodatku, stopy dosyć często bolą od wybierania niewłaściwie dobranego obuwia. Wygodne buty, znakomicie wyprofilowane oraz wyprodukowane z tworzyw świetnej jakości to kategoryczna podstawa. Kobiety muszą szczególnie uważać na częste zakładanie butów na wysokim obcasie. Lekarze polecają, żeby wybierać obuwie na szerszym słupku, a nie cienkiej szpilce.

Sporo osób walczy z problemem odcisków, które przeważnie pojawiają się w rezultacie noszenia nowych, jeszcze nierozchodzonych butów bądź butów, które nie są stosownie dopasowane. W takich przypadkach wskazane jest wykorzystywanie znakomitej jakości plastrów, które ochronią uszkodzoną skórę, zmniejszając tym sposobem kłopotliwe dolegliwości bólowe. Ponadto, proponowane na dzisiejszym rynku plastry czasami przyspieszają gojenie się odcisków. Jeżeli wobec tego ma się w planach założenie nowych bytów, warto jest się w nie zaopatrzyć (zobacz tu).

stopy
Autor: Lioven
Źródło: Lioven

Stopy potrzebują ponadto prawidłowej pielęgnacji, w szczególności jeżeli daną osobę dotyka problem pękających pięt. W takich sytuacjach niezbędne jest dokładne ścieranie martwego naskórka przy pomocy specjalnych tarek do stóp oraz kremowanie skóry na stopach. Działanie kremu zostanie zintensyfikowane, jeżeli na noc założy się na pokryte kosmetykiem stopy skarpety. Ciepło bowiem pomaga w uwalnianiu substancji aktywnych. Reasumując – nie można pomijać stóp w zabiegach pielęgnacyjnych. Autor