Bądź modny!

Ustka – doskonały pomysł na wakacje dwa tysiące czternaście

Sopocka plaża
Wspaniale położony, nadmorski kurort wypoczynkowy, posiadający też wieloletnią tradycję uzdrowiskową, w którym nietrudno o komfortowe pokoje. Ustka, bo o niej mowa to również ciekawe zabytki i obiekty muzealne jak również korzystny mikroklimat i fantastyczne warunki naturalne. Właśnie te argumenty sprawiają, że Ustka należy do zdecydowanie najbardziej znanych miejscowości wakacyjnych wybieranych na wakacje 2014 w Polsce.

Morze, Bałtyk
Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Ustka działała, jako uzdrowiska już przed I Wojną Światową. Pensjonariusze przyjeżdżali tu, ażeby leczyć choroby dróg oddechowych, reumatyzm, choroby układu krążenia, tarczycy, żołądka, także nerwicę.

Dla gości poszukujących w Ustce zdrowia, zbudowano zakład przyrodoleczniczy, określany łazienkami usteckimi. Łazienki pełnią swoją funkcję do dnia dzisiejszego, będąc równocześnie zachwycającym zabytkiem, świadczącym o niezwykłej, polskiej tradycji uzdrowiskowej. Kompleks zdrowotny przy ulicy Beniowskiego, blisko wschodniego mola w Ustce został zaprojektowany przez wybitnego sopockiego architekta Dunkela. Już we wczesnym okresie działania uzdrowiska w Ustce, oferta była niesłychanie duża. Oferowano tutaj nie tylko kąpiele lecznicze, ale także kąpiele w błocie borowinowym, kąpiele tlenowe, węglowe, również okłady, kompresy i masaże.

Aktualnie, oprócz walorów uzdrowiskowych, jedną z głównych atrakcji Ustki jest naturalnie szeroka i piaszczysta plaża, systematycznie zajmująca najlepsze miejsce w statystykach określających czystość wody i piasku, bezpieczeństwo oraz ofertę rozrywkową i gastronomiczną polskich kąpielisk. Rodziców z pewnością ucieszy fakt, iż w Ustce działa Plażowe Centrum Animacji dla Dzieci, gdzie doświadczeni nauczyciele oraz studenci pedagogiki prowadzą standardowe gry i zabawy plażowe, naukę tańca, gimnastykę i proponują sporo innych atrakcji. Do innych plażowo – wodnych rozrywek należą turnieje siatkówki w ramach Wakacyjnego Centrum Siatkówki Plażowej oraz centrum nurkowe, dzięki któremu możemy naocznie poznać piękno głębin morza Bałtyckiego (pełne informacje).

Przy plaży biegnie nadmorska promenada w Ustce stanowiąca centrum życia towarzyskiego miasteczka. Na spacerowiczów czekają tutaj liczne kawiarnie, ogródki i kawiarenki. Na końcu promenady i parku nadmorskiego wznosi się wieża widokowa, z której rozciąga się urocza panorama Bałtyku i kurortu. Port w Ustce bez wątpienia zauroczy amatorów wędkarstwa i żeglarstwa. Cumują tutaj kutry, statki wycieczkowe i żaglówki oraz można się stąd udać w rejsy turystyczne (dodatkowe informacje w serwisie ruszajwpolske.pl).

W Ustce wznosi się latarnia, którą udostępniono do zwiedzania. Obiekt powstał w 1892 r. i przetrwał do chwili obecnej bez większych zniszczeń. Latarnia zbudowana jest z czerwonej cegły i ma 21 m wysokości. Atrakcyjnym obiektem jest też Baza Ratowników morskich, czyli stacja ratownicza zbudowana w tysiąc osiemset sześćdziesiątym siódmym roku. Obiekty te, określane również Czerwonymi Szopami, funkcjonowały dawniej, jako zaplecze do składowania sprzętu ratunkowego. Warto również zobaczyć Bałtycką Galerię Sztuki, Muzeum Ziemi Usteckiej ilustrującą bogatą historię Ustki i jej okolic oraz Muzeum Chleba, urządzone na poddaszu starej piekarni pana Eugeniusza Brzóski. Stoją tu takie niepowtarzalne sprzęty, jak: osiemdziesięcio-letni automat do sprzedaży cukierków, stu-letnie gofrownice, prototyp lodówki funkcjonującej bez prądu i czterystu-letnie mieszadło do przerabiania ciasta piernikowego. Pośród usteckich zabytków sakralnych należy wymienić neogotycki kościół Najświętszego Zbawiciela, w którym znajdują się nadzwyczaj cenne organy z manufaktury Volknerów oraz siedemnasto-wieczny krucyfiks, przeniesiony tu z najstarszej usteckiej świątyni.

W Ustce ma miejsce bardzo dużo atrakcyjnych wydarzeń, a do najbardziej interesujących należy Festiwal Legend Rocka i Ogólnopolski Festiwal Sztucznych Ogni.

Gmina Ustka wraz z gminami Słupsk, Smołdzino, Sławno, Postomin, tworzy tak określaną „Krainę w Kratę”, gdyż na ich terenie mieści się sporo przykładów dawnego budownictwa o konstrukcji kratownicowej. Charakterystyczną dla niej cechą są czarne drewniane części, tworzące kratę i wypełnienia bielone wapnem. Najbardziej ślicznym przystankiem na wspomnianym szlaku jest wieś Swołowo, gdzie uchowało się najwięcej budynków o konstrukcji ryglowej.
Na wyprawę rowerową warto wybrać się pasem pobrzeża wydmowego i klifowego, ciągnącego się od Ustki po Przewłokę. W okolicach Ustki mieści się także inna znana atrakcja – Słowiński Park Narodowy, gdzie występują ruchome wydmy oraz bajecznie położone, przybrzeżne jeziora. Trzeba wybrać się też do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.