Bądź modny!

Wakeboard – sport dla ludzi miłujących adrenalinę

wakeboard
Tradycyjne formy spędzania wolnych dni dla niejednego zaczynają być trywialne i nudne. Poszukujący nowych podniet bez przerwy wymyślają kolejne nietypowe sporty, często będące połączeniem już istniejących. Dołożenie do normalnego spadochronu silnika spalinowego dało podstawy do bardzo znanego dzisiaj paralotniarstwa, często źródłem eksperymentów są również deski do surfingu i wodne narty. Doskonałym pokazaniem jednego z takich sportów jest wakeboard, który jakiś czas temu zagościł na polskich plażach i od samego początku zyskał sporą popularność.

wakeboard
Autor: Dosionair
Źródło: http://www.flickr.com
W tym sporcie używa się odpowiednio wykonanej do tego celu deski, której korzenie wzięły się ze snowboardingu. Chętny na spróbowanie swych sił w tym sporcie musi zająć pozycję na takiej desce i chwycić specjalną rączkę, taką jak używane w nartach wodnych. Deska wraz z ochotnikiem zaczyna być ciągnięta po wodzie przy wykorzystaniu łodzi lub specjalnego wyciągu, a na całej trasie bardziej sprawni zawodnicy mogą pokonać najróżniejsze przeszkody, na przykład skocznie lub rampy. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, to może po prostu bez żadnego szaleństwa przejechać przez całą trasę, dla kogoś kto po raz pierwszy staje na takiej desce przeżycia i tak będą niezapomniane.

wakeboard
Autor: Sean O’Shaughnessy
Źródło: http://www.flickr.com

Wakeboardowe tory powstają bardzo szybko w wielu regionach Polski. Oczywiście najwięcej jest ich nad morzem, z tego powodu, że tam znajduje się największa liczba piaszczystych, pustych plaż, na których świetnie tego typu tory można założyć. Do najbardziej popularnych nad morzem należą tory w okolicy Helu i w Szczecinie. Ale inne regiony także mogą się poszczycić jakimiś torami. Bardzo popularny jest tor w niewielkiej podkrakowskiej miejscowości Kryspinów, gdzie w każdy upalny dzień czeka kolejka chętnych do skorzystania z niego. Miłośnicy tego sportu muszą także zobaczyć Szczecinek, gdzie znajduje się najdłuższy polski tor, o długości ponad kilometra.

Przejażdżka nim nawet zaawansowanym ekstremalnym sportowcom zapewni niezapomniane wrażenia. Jedną z podstawowych zalet tego sportu jest to, że może on być uprawiany przez praktycznie każdego. Przed pierwszą próbą każdy chętny jest dokładnie instruowany, co i jak musi robić i w jaki sposób utrzymywać się na desce. Koniecznym elementem wyposażenia powinna być kamizelka ratunkowa, więc nawet upadek do wody podczas przejazdu nie skończy się niczym niebezpiecznym.