Bądź modny!

Sklepy BHP – z myślą o ubraniach roboczych

styropian
Wyposażenie robocze to oczywiście standard w pracy każdego robotnika. Szczególnie w sektorze produkcyjnym ciężko nie utożsamiać pracowników z profesjonalnym, firmowym ubraniem roboczym.

styropian
Autor: Baumit
Przy pracach sezonowych wielokrotnie zdarza się jednak, że ludzie wykonują ciężką pracę bez stosownych, określonych w regułach BHP ubrań roboczych.

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest wyposażenie swojego pracownika w odpowiedni zestaw ubrań roboczych. Z myślą o nich istnieją tzw. sklepy BHP, w których można zakupić artykuły bhp szczecin (artykuły bhp w sklepie Empak) przydatne w danej pracy. Katalogi ubrań proponują niemalże wszystko – m.in. ochronę głowy, kombinezony, fartuchy ochronne (pełna oferta na stronie), typową odzież do pracy w zimie itp. Do ubrań roboczych producenci dokładają pozostałe akcesoria: kaski, okulary, torby na narzędzia czy ochronę na uszy i inne potrzebne dodatki.

W przypadku kolorów dominuje standardowo odcień ciemny, najczęściej w barwach oliwkowych i niebieskich. Typowe spodnie do pracy składają się w 65 % z tkanin sztucznych, a 35 % z bawełny. Wyjątkiem są spodnie drelichowe i ogrodowe – całkowicie wykonane z bawełny. W przypadku kombinezonów należy zwracać uwagę na to, by dopasować je do ciała pracownika. Nie powinny go uwierać, lepiej też, kiedy posiadają ochrony na łokcie, przeciwko zatarciom i zabrudzeniom.

Kombinezony, jak i kurtki robocze powinny mieć na wierzchu kilka kieszeni, potrzebnych pracownikowi do włożenia na przykład nożyka, notatnika czy długopisu. Sam materiał okazuje się być bardziej odporny na wytarcia, nie uszkodzi go nawet pobrudzenie smarem, czy olejem. Powinien mieć w zestawie specjalne wkładki nakolannikowe. Przy pochylaniu i klękaniu takie rozwiązanie dużo lepiej ochrania stawy kolanowe.

odzież robocza empak
Autor: Empak
Źródło: Empak

Co do kurtek roboczych nie ma jednej dominującej zasady. Rynek udostępnia nam zarówno oferty w 100 procentach poliestrowe, jak i te zawierające jedną trzecią (35 %) włókna bawełny. W przypadku kurtek nierzadko zasuwane na dwa zamki i paroma szwami, sztuczność materiału to kolejny atut, zapewniający ochronę przed starciami. Jeśli chodzi o pracę nocną, kurtki powinny mieć elementy odblaskowe, z kolei wersje zimowe winny być wykonane z fluorescencyjnej tkaniny.